Trafność największa

POZYCJONOWANIE AUKCJI ALLEGRO

Trafność Allegro

Spis treści

Żeby pomóc Ci w szybkim odnalezieniu interesujących Cię treści, przygotowaliśmy interaktywny spis treści. Kliknięcie w każdy link przeniesie Cię do konkretnej sekcji.

 

Możesz też zjechać niżej i przeczytać wszystko po kolei :)

 

Jesteś na tej stronie, więc z pewnością prowadzisz sprzedaż na Allegro. Czy wiesz, co kryje się za magicznym określeniem trafność największa? Jakie czynniki decydują o tym, że aukcje konkurencji wyświetlają się wyżej? Oferujesz ciekawy produkt i Twój poziom jakości sprzedaży jest na bardzo wysokim poziomie, a mimo to aukcja nie trafia na pierwszą stronę wyników wyszukiwania w Allegro?  Masz problem z osiągnięciem wysokich pozycji pomimo dobrej sprzedaży? Z dnia na dzień Twoja sprzedaż stanęła w miejscu? A może właśnie otwierasz sklep i chcesz jak najszybciej dogonić konkurencję? Jeżeli odpowiedź brzmi „tak” na przynajmniej jedno z tych pytań, to jesteś w odpowiednim miejscu. Nasza oferta jest stworzona właśnie dla Ciebie!

UWAGA: Jeżeli prowadzisz sklep internetowy i chcesz zwiększyć jego zasięg, sprawdź podstronę pozycjonowanie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o pozycjonowaniu aukcji na Allegro? Napisz do nas!

Allegro - Trafność największa

Wysoka pozycja i widoczność aukcji w serwisie Allegro.pl jest niezbędna, jeśli myślisz o skutecznej sprzedaży. Sortowanie produktów według tego parametru jest ustawieniem domyślnym serwisu, dlatego też trafność Allegro jest najczęściej wykorzystywaną opcją. Nie pozwól, aby przypadek decydował na której stronie wyświetli się Twoja oferta. Skorzystaj z naszej usługi i zwiększ swoją sprzedaż. Zapewniamy, że algorytm trafność największa będzie Twoim sprzymierzeńcem i skutecznie pomoże w wyprzedzeniu konkurencji.

Jak działa algorytm trafność największa w Allegro?

Sortowanie produktów wg największej trafności ustala ich kolejność zgodnie z wytycznymi algorytmu. Wyodrębniliśmy około 100 czynników rankingowych, które przekładają się na ocenę pojedynczej oferty, jak i całego konta sprzedawcy. To właśnie one warunkują kolejność wyświetlania się ofert w wynikach wyszukiwania. Czynniki, takie jak liczba sprzedanych produktów, czy jakość Allegro są podane do ogólnej wiadomości, jednak istnieje wiele innych elementów, które mają duży wpływ na miejsce zajmowane przez konkretny produkt.

Na czym polega nasza usługa?

Usługa składa się z dwóch części. Pierwszą z nich jest optymalizacja ofert. Przeprowadzamy audyt, podczas którego każda wystawiona przez Ciebie oferta musi zaliczyć 19 punktów. Każdy z nich odpowiada za inny czynnik rankingowy. Niektóre są dość podstawowe i wymagają jedynie sprawdzenia, czy uzupełniony został dany parametr. Inne, bardziej złożone,  mogą dotyczyć np. użycia słów kluczowych. Tę część usługi wykonujemy od dwóch dni do tygodnia – w zależności od liczby ofert. Po tym czasie otrzymujesz od nas wytyczne co należy poprawić w każdej z ofert. Zmiany musisz wprowadzić samodzielnie (na żadnym etapie realizacji usługi nie mamy dostępu do Twojego konta Allegro). W przypadku pojawienia się nowych czynników lub zmian w algorytmie, natychmiast Cię o tym poinformujemy i prześlemy nowe wytyczne.

*Bardzo rzadko zdarza się, że nie mamy żadnych uwag do ofert danego sprzedającego. Poprawna optymalizacja jest szczególnie ważna, gdy rywalizujemy przy dużej konkurencji. Wtedy każdy szczegół ma znacznie.

Druga część usługi to już zdecydowanie dłuższe i bardziej skomplikowane działanie. Jest to też działanie ciągłe, które wykonujemy przez cały okres współpracy. Mamy w nim możliwość wpływania na 23 czynniki rankingowe. Wszystkie działania wykonujemy w określonych odstępach czasowych oraz z odpowiednią intensywnością (zależną również od aktualnej popularności ofert). Jest to schemat wypracowany przez lata świadczenia tej usługi. Wykonywanie działań jest automatyczne. Wymaga jednie odpowiedniego zaprogramowania. Im dłużej wykonujemy te czynności, tym bardziej skuteczne jest samo pozycjonowanie. Jednak w wielu branżach i przy wielu kontach wystarczy tylko kilka miesięcy pozycjonowania. Oczywiście, wysokie wskaźniki w tych 23 parametrach można osiągnąć metodami naturalnymi.

Podsumowując, odpowiednim przygotowaniem ofert oraz dodatkowymi działaniami mamy wpływ na 42 czynniki rankingowe z około 100-115 wszystkich czynników (liczba zależna od rodzaju konta). Możliwość wpływania na wszystkie byłaby idealna, jednak nie ma ku temu możliwości technicznych lub zabrania tego regulamin serwisu. Operujemy na tym co możliwe  i staramy się to maksymalizować. Popycha to oferty do góry, jednak wymaga również czasu i konsekwencji.

Na czym NIE POLEGA nasza usługa?

1. Nasza usługa nie polega na nabijaniu wyświetleń aukcji. Takie praktyki nie prowadzą do wzrostu pozycji, a jedynie obniżają stosunek wyświetleń do liczby sprzedanych produktów, co z kolei przekłada się na niższą pozycję aukcji. Nabijanie wyświetleń może Ci pomóc tylko krótkoterminowo. Po tym pierwszym sukcesie aukcje znacząco spadną! Dlatego, jeżeli rozważasz zakup usługi nabijania wejść, stanowczo tego odradzamy.

2. Nie polega na nabijaniu wyświetleń ofertom konkurencji. Nie spychamy konkurencji na niższe pozycje.

3. Nie wykonujemy sztucznych transakcji u naszego klienta lub u konkurencji. Co za tym idzie nie wystawiamy negatywnych opinii konkurencji.

Aukcje allegro koszyk zakupowy
Na czym polega trafność Allegro?

Ile trwa pozycjonowanie?

Czas potrzebny do zajęcia czołowych pozycji na pierwszej stronie jest zależny od wielu czynników. Najważniejsze z nich to: konkurencja, liczba ofert w kategorii/podkategorii, aktualna sprzedaż, aktualne błędy przy dodawaniu ofert, poziom jakości sprzedaży i obsługi.

Konkurencja – najtrudniej jest w branżach, gdzie wielu sprzedawców posiada w ofercie te same produkty. Do skutecznego wypozycjonownia ofert niezbędna jest choćby minimalna sprzedaż. Gdy kupujący wyszukując dany produkt szybciej odnajdzie te od konkurencji lub na podstronie ofertowej zobaczy, że konkurencja ma taki sam produkt w niższej cenie, szanse na sprzedaż produktu w „naszym” sklepie maleją. To niewątpliwie przyczynia się do wydłużenia czasu do wypozycjonownia ofert do czołówki.

Dużo łatwiej jest w przypadku branż, gdzie pomimo dużej konkurencji sprzedawca ma unikatowy produkt, np. na wyłączność lub własnej produkcji. Jeśli w takiej kategorii sprzedawca potrafi sprzedać choćby kilka produktów miesięcznie to nasza usługa może zapewnić mu zdecydowanie lepszą widoczność ofert. Gdy sprzedawca sprzedaje kilkanaście lub więcej produktów miesięcznie to odpowiednie pozycjonowanie ofert może spowodować, że jego oferty zaczną wyświetlać się na dużo lepszych miejscach, wśród produktów o kilka razy lepszej sprzedaży.

Paradoksalnie idealna sytuacja w pozycjonowaniu występuje wtedy, gdy sprzedający popełnia bardzo dużo błędów przy wystawianiu ofert. Wprowadzenie wielu poprawek z naszego audytu może przynieść znaczące efekty w bardzo krótkim czasie – mowa tu nawet o kilku dniach! Zwykle informujemy, że na efekt trzeba czekać około 5-6 tygodni. Czasami ten okres jest krótszy, a w skrajnych przypadkach dłuższy. Najdłużej na efekt czekaliśmy około 8 miesięcy i dotyczyło to firmy handlującej w kategorii GSM. Finalny wynik jest bardzo dobry i klient nadal z nami współpracuje.

Lata doświadczeń pozwoliły nam na lepsze poznanie większości sytuacji, a także kategorii. W tym momencie, gdy wiemy, że na pierwsze efekty pozycjonowania trzeba będzie dłużej poczekać informujemy o tym klienta przed rozpoczęciem współpracy. Zdarzają się też sytuacje, w których możemy przewidzieć, że pozycjonowanie (z dużym prawdopodobieństwem) nie przyniesie wzrostu sprzedaży i o tym też informujemy klienta zawczasu.

Kogo aktualnie pozycjonujemy?

Współpracujemy ze sprzedawcami z wielu kategorii. Pozycjonujemy małe sklepy mające mniej niż 50 ofert, sklepy internetowe sprzedające towary z jednej lub wielu branż jednocześnie, a naszym największym klientem jest ogólnopolska sieciówka ze sprzętem AGD/RTV mająca kilkadziesiąt tysięcy aktywnych ofert. W identyczny sposób pozycjonuje się sprzedawcę części samochodowych i karmy dla zwierząt. Identyczną metodą pozycjonuje się mały sklepik oraz ogromny sklep (jedynie z dobraniem odpowiedniej intensywności działań do aktualnej sprzedaży oraz kategorii sprzedaży – to szczególnie ważne).

Jakich ofert do pozycjonowania nie przyjmujemy?

Nie przyjmujemy do pozycjonowania sklepów sprzedających produkty w następujących kategoriach (POZYCJONOWANIE NA WYŁĄCZNOŚĆ):

- Zdrowie / Leki bez recepty;

- Dziecko / Artykuły szkolne;

W przypadku chęci podjęcia współpracy na wyłączność prosimy o kontakt.

FAQ: Często zadawane pytania

  1. Wysoki wynik w jakości sprzedaży, a słabe pozycje ofert.

W przypadku algorytmu trafność największa wynik jakości sprzedaży nie jest jedynym czynnikiem rankingowym. Większość parametrów wchodzących w skład wyniku ma niską wagę, a same te czynniki mogą raczej hamować wzrost w przypadku słabego wyniku, niż poprawiać pozycję w przypadku wyjątkowo wysokiego wyniku.

  1. Wyższa niż konkurencja sprzedaż, a niższe pozycje.

Przyczyną takiego stanu rzeczy zwykle jest słaba optymalizacja ofert lub dodatkowe działania konkurencji (np. pozycjonowanie lub dodatkowe promowanie ofert). Czasami przyczyną jest problem związany z obsługą klienta lub obsługą samego panelu sprzedawcy.

  1. Z dnia na dzień sprzedaż stanęła.

Z tego powodu klienci trafiają do nas najczęściej. Pomagamy w identyfikacji problemu, zapobieganiu jego występowania w przyszłości lub szkolimy klienta z obsługi panelu sprzedawcy. Przyczyny wystąpienia takie problemu są różne i jest ich bardzo dużo. Uspokajamy, zwykle problem mija sam po kilku dniach. Jednak jeśli niewiadomo dlaczego się pojawił to może pojawiać się cyklicznie – problem nie został wyeliminowany!

  1. Konkurencja wystawia nową ofertę i od razu jest ona w czołówce. Ja wystawiam nową ofertę i nie wchodzi nawet na pierwszą stronę.

To czy oferta znajdzie się na pierwszej stronie jest generalnie związane z tym jak dużą szansę na sprzedaż tego produktu widzi „algorytm”. Ocenia to na podstawie danych aktualnych i historycznych. Wielu takich sprzedawców okazuje się być naszymi klientami. Nasza usługa jest idealna pod dodawanie nowych ofert lub pod rotowanie ofertami. Często też pomagamy klientom w założeniu nowych sklepów i wykorzystywaniu do maksimum korzyści płynących z tego faktu. Częściowo ten proces opisujemy w kolejnym punkcie.

  1. Byłam/Byłem w czołówce od kilku lat i pojawił się nowy sklep, który mnie wyprzedził.

W ostatnim czasie to bardzo popularny scenariusz. Założenie nowego sklepu, gdy mamy doświadczenie w handlu konkretnym produktem na Allegro jest czasami idealnym ruchem. Podpowiadamy jak zrobić to dobrze, jak szybko wbić się do czołówki i zakorzenić się tam na stałe. Stare sklepy bez odpowiedniej reakcji nie mają szans się obronić.

  1. Podejrzewam konkurencję o nieczyste zagrywki.

Niestety jest wielu sprzedających, którzy grają nieczysto i starają się pozbyć konkurencji. Co gorsza, nie ma zbyt wielu narzędzi do obrony przed taką działalnością. Jest też dobra wiadomość. Zdecydowanie częściej sprzedający niesłusznie podejrzewają konkurencję o nieczyste zagrania, niż faktycznie te nieczyste zagrania są wykonywane. Bierze się to głównie z nieznajomości algorytmu lub problemów z obsługą panelu sprzedawcy. Algorytm jest dość dobrze dopracowany. Ma dostęp do większej liczby informacji niż użytkownik. Potrafi je lepiej zinterpretować. Potrafi na nie reagować. Tutaj warto zdać sobie sprawę z dwóch rzeczy. Po pierwsze: nawet najmniejsza pomyłka powoduje spadki standardu/jakości. Po drugie: sklepy z „nieidealnym” wynikiem/standardem potrafią być w czołówce i potrafią dużo sprzedawać.

  1. Wiele rzeczy ciągnie oferty w dół listingu (na gorsze pozycje).

Nie zdradzimy tutaj jakie są te rzeczy, ponieważ jest to częścią naszej płatnej usługi pozycjonowania. Gdy coś takiego namierzymy w Twoich ofertach lub na Twoim koncie to natychmiast Cię o tym poinformujemy. Jednak najpierw musisz zostać naszym klientem. W związku z tym na koniec tej podstrony zapraszamy Cię do podjęcia kontaktu z nami. Sprawdź nasz standard obsługi, poziom wiedzy oraz to, jak możemy pomóc Ci w zwiększeniu sprzedaży na Allegro.

Zainteresowany?

Odezwij się do nas. Podaj w formularzu kontaktowym najważniejsze informacje i czekaj na odpowiedź. Damy znać w ciągu 24 godzin. Tylko jedna wiadomość dzieli Cię od wyższych pozycji!